Prawie wszystko o realizacji inwestycji budowlanych

Nowe warunki techniczne zabudowy. Ułatwienia dla inwestorów

02.09.2024

15 sierpnia 2024 roku weszła w życie nowelizacja Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. dotycząca warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zmiany te wprowadzają istotne udogodnienia dla inwestorów, m.in. umożliwiają budowę bliżej granic działki oraz modyfikują wymagania dotyczące odległości między budynkami.

 
Zmniejszenie odległości między budynkami

Zgodnie z nowym §12 ust. 1a Rozporządzenia, możliwe jest zbliżenie budynków do granicy działki, szczególnie gdy ściana nie jest usytuowana równolegle do granicy. Odległość 4 m będzie mierzona od najdalej wysuniętego elementu okna lub drzwi. To znaczne ułatwienie dla inwestorów, szczególnie tych realizujących projekty na działkach o nietypowym kształcie.

 

Warto jednak zwrócić uwagę, że zmiany te nie obejmują budynków wielorodzinnych powyżej czterech kondygnacji. Do ich budowy zastosowanie znajdą niedawno wprowadzone przepisy, które przewidują odległość minimum 5 m od granicy działki, niezależnie od tego, czy ściana jest bez, czy z oknami.

 

W ramach nowelizacji ustawodawca wprowadził również załączniki graficzne, które mają ułatwić interpretację przepisów. Te dodatkowe materiały z pewnością będą pomocne dla projektantów, pozwalając na lepsze zrozumienie wprowadzonych wymogów i unikanie błędów w projektowaniu.

 
Nowa definicja ściany

Nowelizacja wprowadza również ważne rozróżnienie między pojęciami „elewacji” a „ściany”. Zgodnie z nowymi przepisami, każdą płaszczyznę powstałą w wyniku uskoku lub załamania ściany traktuje się jako oddzielną ścianę. Zmiana ta eliminuje wcześniejsze błędne interpretacje, w których elewację utożsamiano ze ścianą. W praktyce zdarzały się przypadki, gdzie budynki wielorodzinne rozbudowywano ku górze. Organy nadzoru budowlanego ograniczały się do pomiarów na parterze, gdzie wymagania dotyczące odległości były spełnione. Tymczasem na wyższych kondygnacjach sytuacja wyglądała inaczej. Nowe przepisy, które uznają „załamanie” płaszczyzny za nową ścianę, mają na celu zapobieganie tego typu praktykom.

 
Przepisy przejściowe

Nowelizacja przewiduje również przepisy przejściowe. W przypadku zamierzeń budowlanych, dla których przed dniem wejścia w życie niniejszej nowelizacji:

 

  • złożono wniosek o pozwolenie na budowę,
  • złożono wniosek o wydanie decyzji zatwierdzającej projekt zagospodarowania działki, terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego,
  • złożono wniosek o zmianę pozwolenia na budowę,
  • wydano decyzję o pozwoleniu na budowę lub decyzję zatwierdzającą projekt zagospodarowania działki, terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego,
  • dokonano zgłoszenia budowy lub innych robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę,
  • wydano decyzję o legalizacji budowy lub inne decyzje związane z legalizacją

stosuje się przepisy obowiązujące przed wejściem w życie nowego rozporządzenia.

 
Podsumowanie

Nowe przepisy są odpowiedzią na trudności związane z interpretacją dotychczasowych regulacji. Odpowiadają również na potrzeby inwestorów realizujących projekty na działkach o nietypowym kształcie. Celem zmian jest przyspieszenie procesu inwestycyjnego oraz ograniczenie sporów z organami administracji publicznej. Nowelizacja wprowadza większą precyzję w regulacjach, co ma ułatwić zarówno projektowanie, jak i realizację inwestycji budowlanych.