Prawie wszystko o realizacji inwestycji budowlanych

Znowelizowany „pałacyk plus”

27.03.2024

Wprowadzona w 2022 r. i znowelizowana w 2023 r. ulga na zabytki, w praktyce funkcjonuje również pod nazwą „pałacyk plus”. Ulga umożliwia obniżenie podatku poprzez odliczenie od dochodu bądź przychodu (zależnie od formy opodatkowania) określonych wydatków poniesionych na zabytki.

„Pałacyk plus” pozwala na obniżenie podatku poprzez odliczenie od dochodu bądź przychodu (zależnie od formy opodatkowania) wydatków poniesionych na:

  • wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej dla zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków lub ewidencji zabytków,
  • prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków,
  • nabytą w 2022 r. nieruchomość zabytkową wpisaną do rejestru zabytków lub ewidencji zabytków.
Komu przysługuje ulga?

Ulga skierowana jest do właścicieli i współwłaścicieli zabytkowych nieruchomości, ponoszących wydatki na zabytkową nieruchomość. Obiekt ten musi posiadać indywidualny wpis do rejestru zabytków lub być ujęty w ewidencji zabytków (w przypadku wpłat na fundusz remontowy).

Z ulgi mogą skorzystać podatnicy rozliczający się w oparciu o skalę podatkową, podatek liniowy, a także ci, których obejmuje ryczałt. Oznacza to, że zakres podmiotowy „pałacyk plus” jest bardzo szeroki, bo obejmuje wszystkie formy rozliczeń osób fizycznych. Na uwagę zasługuje również fakt, że małżonkowie, jako współwłaściciele nieruchomości zabytkowej mają prawo decydować o proporcjach, w jakich odliczą ulgę. Tak więc, to rozwiązanie dostępne dla wielu podatników, pozostawiając im przy tym pewną swobodę w „manewrowaniu” obniżeniem.

Jednocześnie, gdyby podatnik nie miał odpowiednio wysokiego dochodu w czasie ponoszenia wydatków na zabytek, może wykorzystać ulgę przez kolejne sześć lat od roku, w którym poniesiono wydatek.

Wysokość ulgi

W przypadku wpłat na fundusz remontowy, podatnikom przysługuje obniżenie aż do 50% udokumentowanych wydatków.

W przypadku przeprowadzonych prac konserwatorskich, restauratorskich i budowlanych dotyczących zabytku, podatnik również może skorzystać z odliczenia do 50% wydatków. Wymagana jest jednak pisemna zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie robót budowlanych, oraz potwierdzenie ich odpowiedniego wykonania już po zakończeniu prac. Dopiero posiadanie wszystkich pozwoleń i dokumentów uprawnia do dokonania odliczenia.

Najwięcej emocji budzi jednak ulga w zakresie wydatków na zakup zabytku. Nowelizacja z 2023 roku niemal całkowicie wyłączyła taką możliwość. Obecnie z ulgi w tym zakresie mogą skorzystać już tylko osoby, które dokonały zakupu nieruchomości w 2022 r. i ponoszą również na tą nieruchomość wydatki o charakterze remontowo – konserwatorskim. Odliczenie może stanowić wówczas kwotę odpowiadającą iloczynowi 500 zł i liczby metrów kwadratowych powierzchni użytkowej tego zabytku (jednak nie więcej niż 500 000 złotych).